ban

Nováčik I.triedy sa stal viťazom už XIX. ročníka Letného pohára ObFZ Prešov. V zaujímavom rušnom finálovom zápase Malý Šariš zdolal najtesnejším rozdielom Dubovicu ...

FINÁLE  CHÝBALI  LEN GÓLY

alt
Útulný športový areál vo Vyšnej Šebastovej bol v stredu dejiskom vyvrcholenia 19. ročníka Letného pohára ObFZPrešov. Vo finále sa stretli mužstvá z najvyššej oblastnej súťaže – TJ Šľachtiteľ Malý Šariš a FK Dubovica. Pohárové finále malo od úvodných minút zaujímavý a dramatický náboj. Hral sa rušný a vyspelý futbal s množstvom šancí na oboch stranách. V nepremenených šanciach mali však jasne navrch hráči Malého Šariša no zlyhali v zakončení. Nebyť ich nepresnej koncovky, hráči Dubovice odídu s oveľa väčším prídelom. Vyhralo jednoznačne lepšie mužstvo a pohárový triumf je zaslúžene v rukách Malého Šariša. Svoju prvú finálovú účasť premenili modro-bieli po výbornom kolektívnom výkone hneď v historický zisk pohára, ktorý sa bude vynímať v malošarišskej vitríne. Po dvoch postupových sezónach prišiel ďalší úspech malošarišského futbalu,tentokrát v pohárovej edícii a naďalej tak pútajú pozornosť širokej futbalovej verejnosti. Poďme ale k samotnému stredajšiemu duelu. Ako prví pohrozili hráči Dubovice, keď už v 1. min vyslali na Horoščákovu bránu nebezpečnú strelu, s ktorou si však malošarišský brankár poradil a loptu vyboxoval do bezpečia. Následne vyšla hráčom Malého Šariša pekná akcia. Výborne hrajúci Miroslav Kaleja naservíroval loptu do uličky Petrovi Husárovi a ten sám zoči-voči brankárovi Lazoríkovi zakončil s prehľadom k ľavej tyči. Vtedy ešte určite nikto z 200 prítomných divákov netušil, že tento Husárov gól v 2. min rozhodol o víťazovi a pohárovom zisku „šľachtiteľov“ z Malého Šariša. V 11. min Kalejovu strelu z hranice šestnástky vyboxoval pozorný dubovický brankár na roh. V 19. min sa Dubovičania pokúšali o vyrovnanie z ďalekonosnej štandardky z vyše 30m, ktorá presvišťala cez húštinu tiel a minula len tesne pravú Horoščákovu tyč. V dvojminútovke od 24.-26. min to doslova „horelo“ pred dubovickou bránou. Najprv šikovne vnikol do šestnástky výborne hrajúci Michal Kory, ktorého strelu brankár Lazorík vyrazil len na hranicu šestnástky k Mackaničovi, no ten si s koncovkou nepotykal. O dve minúty chýbal tomuto mladému 21-ročnému krídelníkovi už len kúsok šťastia, keď jeho razantná strela trafila brvno a odrazenú loptu pred bránkovou čiarou nedokázal poslať Peter Husár z ťažkej pozície do brány. V 39. min sa „pýtal“ výborne kopnutý dubovický priamy kop z 20m do brány, ale malošarišský brankár sa vyznamenal a nebezpečnú strelu k ľavej tyči natiahnutím zneškodnil. Aj záver prvej 45minútovky bol rušný a bolo sa na čo pozerať. Skóre sa mohlo meniť na oboch stranách. Najskôr na tej malošarišskej, keď Koryho krásnu strelu do pravého horného rohu vyškriabal brankár Lazorík skvelým zákrokom spod brvna na roh. Po následnom rohu sa lopta nečakane ocitla na polovici Malého Šariša a po chybách v defenzívnych radoch a vybehnutí brankára Horoščáka nedokázali hráči Dubovice dopraviť loptu do siete. Trestuhodne skončila vedľa. V 45. min Mackaničova slabúčka  strela po zemi brankárovi Lazoríkovi vážnejšie starosti nenarobila a tak do kabín odchádzalo spokojnejšie mužstvo Malého Šariša. Aj druhý polčas priniesol zaujímavý futbal vo vysokom tempe s peknými akciami a hernou prevahou Malého Šariša. V 49. min „vystrašila“ mnohopočetnú malošarišskú enklávu, ktorá mala v hľadisku jasne navrch nastrelená žrď, no strele predchádzal neskorý ofsajdový verdikt a tak obavy boli zbytočné. V 53. min po peknej Husárovej prihrávke odmietol krídelníkMackanič v ďalšej šanci ponuku na gól a z dobrej pozície napálil ľavačkou vedľa. V 55. min pohoreli Malošarišania v koncovke opäť. Husárovu bombu brankár Dubovice len vyrazil, no kapitán Poláček zblízka nedopravil loptu za jeho chrbát. V nasledujúcej desaťminútovke sa hráči, najmä tímalošarišskí, predbiehali v zahadzovaní šancí. Zvýšiť skóre mohli minimálne päťkrát, Dubovičania mali na strelenie gólu dve možnosti resp. len jednu. A hneď tutovku v 59. min, ktorú im zblízka zázračne vychytal brankár Horoščák a následnú dorážku zblokoval šťastne na zemi ležiaci obranca Novotný. Ďalšie minúty už patrili Malému Šarišu, po hodine hry skončila strela Tomáša Džačovského na ľavej žrdi. V 62. min. Kalejov  parádne kopnutý priamy kop z 20m vyrazil reflexívne brankár Lazorík mimo svoju bránu a zabránil tak druhému gólu. Aj v ďalších minútach sa pokúšal všadebolKalejazamestnávať dubovickú obranu na čele s výborne chytajúcim brankárom Lazoríkom a jeho chuť po góle v deň svojich 22. narodenín bola obrovská. V 67. min však jeho krásna strela skončila vedľa a o minútu neskôr dorazila lopta z jeho kopačky len do náručia dobre chytajúceho brankára Dubovice. O pár sekúnd po Džačovského centri nezakončil v dobrej pozícii Michal Kory. 69. min priniesla búrku nevôle do radovdubovických hráčov ako aj divákov. Po súboji a kontakte spadol v pokutovom územídubovický hráč a väčšina z prítomných divákov videla faul. Píšťalka hlavného rozhodcu Vyhonského st. ale ostala nemá a hráči Dubovice sa márne dožadovali pokutového kopu. Napínavú desaťminútovku tak zakončil po centri Hriška nepresnou strelou autor prvého gólu Husár. V závere kryl dubovický brankár Lazorík ešte strelu kapitána Poláčeka a keď sa v 88. min nepodarilo Kalejovi po zbrklej  strele v úniku streliť svoj „narodeninový“ gól, skóre sa od druhej minúty po góle Husára nemenilo a vo výbornom zápase, ktorému chýbali len góly a mohlo to skončiť snáď aj 9:4 sa zrodilo najtesnejšie, no úplne zaslúžené premiérové finálové pohárové víťazstvo momentálneho lídra a nováčika najvyššej oblastnej súťaže – TJ Šľachtiteľ Malý Šariš. Po záverečnom hvizde odovzdal Pavol Šuhaj, zastúpujúci predseda ObFZ Prešov , kapitánovi víťazńeho kolektívu pekný pohár za celkové prvenstvo a striekalo aj šampanské... (pl)