Organizátori piatkového finálového zápasu 3b Letného pohára ObFZ Prešov Žipov – Šarišské Michaľany (0:4) pripravili pri príležitosti okrúhlych 30. narodením tejto súťaže bulletin, ktorého „nosnou“ témou boli výsledky a základné štatistiky predchádzajúcich 29 finálových duelov. Pre všetkých fanúšikov okresného futbalu je tu ich prehľad...

Finále 1994, víťaz: Solivar

Hralo sa v Kojaticiach. Janov - Solivar 0:0, na pokutové kopy 9:10. Janov bol v tom čase druhý v okrese - a teda aj favoritom, no súpera dokázal poraziť iba na vyložené šance. Penaltový rozstrel bol rovnako dlhý ako na ME 1980 v zápase o tretie medzi ČSSR a domácim Talianskom. V desiatej sérii zaváhal Janovčan Jaroslav Olejár, premiérový ročník tak vyhrali Solivarčania.

Finále 1995, víťaz: Šarišské Dravce

Hralo sa v Ľuboticiach. Šarišské Dravce – Chminianska Nová Ves 3:1 (1:1), góly: Ján Andrejovský z pok. kopu, Miroslav Genčúr, Jozef Koscelník – Peter Kočan. To bolo niečo! Nováčik najvyššej okresnej súťaže vyhral v tom istom roku aj pohár. Pod víťazstvo Š. Draviec sa podpísal vynikajúcim výkonom brankár J. Andrejovský, navyše dal jeden z gólov. V drese súpera sa v koncovke presadila tiež výrazná osobnosť, v tom čase dvojnásobný najlepší strelec „okresu“ P. Kočan.

Finále 1996, víťaz: Fintice

Hralo sa v Ľuboticiach. Ľubotice - Fintice 2:3 (2:1), góly: Zdeno Removčík, Ľubomír Semančík - Miroslav Ander, Martin Gmitro, Miroslav Mochňák. Hostitelia nevyužili výhodu domáceho prostredia. Bol vyrovnaný zápas, alebo aj: bič plieskal na konci. Domáci vyhrali prvý polčas vďaka gólu dve minúty pred prestávkou, no bolo im to málo platné. Hostia v druhom dejstve vyrovnali a tri minúty pred koncom dali Ľuboticiam rozhodujúce k.o.

Finále 1997, víťaz: Ľubotice

Hralo sa v Ľuboticiach. Ľubotice - Kendice 5:0 (3:0), góly: Peter Majirský 2, František Novák 2, Vladimír Kročko. Ľubotice odštartovali svoj gólostroj v 20. minúte parádnou strelou z 20 metrov. O niekoľko sekúnd už bolo 2:0 a o ďalších 11 minút (z penalty) 3:0. Po výmene strán víťaz svoje vedenie ešte navýšil.

Finále 1998, víťaz: Ražňany

Hralo sa v Ľuboticiach. Ľutina – Ražňany 0:4 (0:3). góly: Peter Puškáš 2, Ján Bortňák, Štefan Solar. Postup Ľutiny až do rozhodujúceho zápasu bol prekvapením. No vo finále sa už všetko skončilo podľa papierových predpokladov. V 37. minúte vyhrával favorit rozdielom triedy a v druhom polčase zvrat nepripustil.

Finále 1999, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa v Ľuboticiach. Chminianska N. Ves - Petrovany 3:0 (0:0), góly: Tomáš Majcher, Peter Markuš, Roman Jakubko. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom boli nebezpečnejšie Petrovany, no hrali bez gólového efektu. Po prestávke to bolo naopak. Súper sa v 49. min ujal vedenia, zápas už potom nepustil z rúk a odštartoval tak svoju impozantnú sériu.

Finále 2000, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa v Ľuboticiach. Chminianska N. Ves - Šarišské Sokolovce 2:1 (2:0), góly: Peter Markuš, Jaroslav Kapičák - Marek Andreánsky vlastný. Zaujímavé futbalové predstavenie umocnila búrlivá, no korektná atmosféra v radoch priaznivcov oboch táborov. Rozhodli dva zlepené góly v závere prvého polčasu. Obhajca trofeje potom inkasoval s poriadnou dávkou smoly až štyri minúty pred koncom.

Finále 2001, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa v Ľuboticiach. Chminianska N. Ves - Kojatice 5:1 (2:1), góly: Jaroslav Kapičák 2, Peter Tobiáš, Martin Leško, Roman Jakubko - Jozef Nemčík. Kojatice sa ujali vedenia už v 9. minúte, no o niekoľko desiatok sekúnd bolo vyrovnané. Ešte do prestávky favorit otočil vývoj. V závere duelu videli diváci tri góly za osem minút a - hetrik bol na svete.

Finále 2002, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa v Šarišských Michaľanoch. Záborské - Chminianska N. Ves 1:3 (1:2), góly: Vladimír Baran - Peter Markuš 2, Martin Leško. Na rozhodujúci súboj vyzval obhajcu trofeje tentoraz „Haršag“. Jeho hráči vyhrávali od 12. minúty, no potom dal favorit za štyri minúty dva góly a otočil vývoj. V druhom dejstve už kontroloval priebeh a pridal „poistku“ v podobe tretej lopty v sieti súpera.

Finále 2003, víťaz: Župčany

Hralo sa v Chminianskej Novej Vsi. Župčany - Lipníky 0:0, na pok. kopy 4:3. Obidve mužstvá mysleli viac na defenzívu a zamerali sa hlavne na to, aby nedostali gól. A jednému z nich sa to v penaltovom rozstrele potom vypomstilo...

Finále 2004, víťaz: AFK Prešov

Hralo sa v Uzovciach. FK Dubovica - AFK Prešov 1:2 (1:0), R. Ševčovič z pok. kopu - M. Dupkala 2 (prvý z pok. kopu). Hráči Dubovice boli pred zápasom upozorňovaní na novú posilu v drese AFK. V prvom polčase sa dokonca ujali vedenia gólom do šatne. Lenže v druhom dejstve M. Dupkalu neustrážili. Ten niekoľko sekúnd po výmene strán vyrovnal a osem minút pred koncom rozhodol.

Finále 2005, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa vo Fričovciach. Uzovce - Chminianska N. Ves 1:1, na pok. kopy 0:3. Uzovce hrali od 15. minúty oslabené o jedného hráča. Červenú kartu dostal Štefan Uličný. Dlhá presilovka súpera sa však na výsledku po 90 minútach neodzrkadlila. Až v penaltovom rozstrele, ktorý je však odjakživa v prvom rade lotériou. V ňom vychytal nulu brankár Jozef Guži.

Finále 2006, víťaz: Chminianska Nová Ves

Hralo sa v Kojaticiach. Vyšná Šebastová - Chminianska N. Ves 0:0, na pok. kopy 3:4. Vodou nasiaknutý a šmykľavý trávnik futbalu veľmi neprial. Určite aj preto sa v riadnom hracom čase siete nevlnili. Až v penaltovom rozstrele, kde to bolo predovšetkým o šťastí. Hráči „Chminianskej“ po ňom naposledy dvíhali nad hlavy vzácny pohár.

Finále 2007, víťaz: Pečovská Nová Ves

Hralo sa v Sabinove. Pečovská Nová Ves – Šarišské Michaľany 2:1 (1:1), góly: Marek Ižarik, Stanislav Baňas z pok. kopu – Petr Vybíral. M. Ižarik pri prvom góle ukázal parádny lob z vyše dvadsiatich metrov – 1:0. P. Vybíral sa blysol sólom cez celú obranu súpera a vyrovnal na 1:1. S. Baňas skóroval z bieleho bodu po zbytočnom faule ďaleko od brány na bočnej hranici pokutového územia – 2:1.

Finále 2008, víťaz: Kojatice

Hralo sa v Nižnej Šebastovej. Kojatice - Ražňany 5:1 (1:1), góly: Rastislav Polák 2, Marek Madzik 2 (jeden z pok. kopu), Gabriel Polák - Karol Marcinko. Ražňany viedli už v 10. minúte, Kojatice však onedlho vyrovnali. V druhom polčase potom súpera „sfúkli“ z ihriska. Výborný „výkon“ podali hráči víťazného tímu aj pri oslave víťazstva v motoreste v Chminianskej Novej Vsi, vraj všetci na ňu doteraz radi spomínajú.

Finále 2009, víťaz: Fričovce

Hralo sa v Záhradnom. Fričovce – Nemcovce 2:1 (1:1), góly: Dušan Vysočan, Anton Kozák – Matúš Kočík.

Kolektív spod Braniska sa ujal vedenia, súper ešte do prestávky vyrovnal. V druhom polčase rozhodol striedajúci A. Kozák, ktorý vybehol na trávnik len niekoľko minút predtým.

Finále 2010, víťaz: Petrovany

Hralo sa v Širokom. Petrovany – Žipov 3:0 (1:0), góly: Štefan Ledvak, Matej Ficko, Ľubomír Vargečko. Dážď ani klzký terén aktérom finálového súboja neprekážal. Víťaz vyhral rozdielom triedy, mohol aj viac, no v jednom prípade bolo proti brvno žipovskej brány.

Finále 2011, víťaz: Dubovica

Hralo sa v Toryse. Dubovica – Fričovce 1:0 (1:0), gól: Matúš Andreja. O trofej hral nováčik najvyššej okresnej súťaže od Lipian proti jej aktuálnemu lídrovi. Rozhodnutie padlo dve minúty pred prestávkou, keď sa obrana Fričoviec spoľahla na ofsajdový verdikt asistenta rozhodcu, ktorý sa však „nekonal“.

Finále 2012, víťaz: Malý Šariš

Hralo sa vo Vyšnej Šebastovej. Malý Šariš – Dubovica 1:0 (1:0), gól: Peter Husár. Diváci videli možno najrýchlejší gól v histórii súťaže, ktorý padol len niekoľko desiatok sekúnd po úvodnom výkope. V ďalšom priebehu predviedli Šarišania skôr festival zahodených šancí, na zisk pohára to však stačilo.

Finále 2013, víťaz: Petrovany

Hralo sa v Demjate. Nemcovce – Petrovany 2:2 (1:1), na pok. kopy 1:4, góly: 30. Lukáš Vrbovský, 89. Vladimír Magač – 10. Daniel Petruška, 54. Štefan Ledvak. Nemcovce vyrovnali minútu pred koncom. Avšak - tak ako bravúrne zvládli záver riadneho hracieho času, tak totálne zlyhali pri penaltovom rozstrele.

Finále 2014, víťaz: Rožkovany

Hralo sa v Dubovici. Žipov – Rožkovany 0:1 (0:1), gól: Tomáš Kravec. Bol to taký „jednotkový“ zápas. Jeden gól v 11. minúte po parádnej hlavičke „hosťujúceho“ stredopoliara.

Finále 2015, víťaz: Kojatice

Hralo sa v Záborskom. Uzovský Šalgov – Kojatice 1:2 (1:0), góly: Peter Hatala, Peter Slaninka vl. – Dušan Ivan. Šalgovčania sa rýchlo ujali vedenia, v 50. minúte si však dali „vlastenca“ a neskôr ešte raz inkasovali. V samom závere Peter Vysočan ukázal zákrok ako z „veľkej brankárskej knihy“, aj preto Kojatice udržali náskok...

Finále 2016, víťaz: Rožkovany

Hralo sa v Kamenici. Rožkovany – Brezovička 3:2 (2:1), góly: Miroslav Janič 2, Slavomír Janič,– Lukáš Figura z pok. kopu, Peter Michalek. Nestáva sa často, aby finále pohára, kdekoľvek na svete, rozhodla tromi gólmi bratská dvojica. Janičovcom z Rožkovian sa to podarilo. Miroslav sa v tomto súboji zviditeľnil aj inak. V 73. minúte (za stavu 3:1) dostal červenú kartu.

Finále 2017, víťaz: Drienov

Hralo sa v Župčanoch. Drienov – Žipov 4:1 (2:1), góly: Jakub Hudačko 3, Lukáš Straka – Tomáš Mruz. Kto iný, než autor hetriku môže byť prvou hviezdou zápasu. Na strane víťazov ním bol Jakub Hudačko. Dôležitý bol najmä jeho presný zásah na 2:1 len niekoľko sekúnd po úvodnom výkope druhého polčasu.

Finále 2018, víťaz: Torysa

Hralo sa v Toryse. Žipov – Torysa 0:0, na penalty 3:4. Vyhral šťastnejší. V penaltovej lotérii videli diváci, okrem iného, aj panenkovský úspešný pokus domáceho Jozefa Ištoňu - a v samom závere kopec smoly na kopačke hosťujúceho Jozefa Urbana. Loptu napálil do brvna, na zem, znova do brvna - a von od brány.

Finále 2019, víťaz: Chmiňany

Hralo sa v Ličartovciach. Dulova Ves – Chmiňany 1:2, góly: Erik Kapraľ – Miroslav Bendík, Roman Tobiaš. Takýto výsledok mnohí nečakali. Víťazstvo Chminian bolo venované bývalému hrajúcemu trénerovi klubu Lukášovi Smolkovi, veľkému futbalovému zanietencovi, ktorý niekoľko mesiacov pred finálovým zápasom tragicky zomrel.

Finále 2020, víťaz: Chmiňany

Hralo sa v Brezovici. Záborské – Chmiňany 1:1, na pok. kopy 3:4, góly: Ján Semančík – Miroslav Bendík. Chmiňany sa ujali vedenia, no súper dve minúty pred koncom vyrovnal. V druhej sérii penaltovej lotérie zaváhalo Záborské, vo štvrtej Chmiňany, rozhodlo sa v piatej.

Finále 2021, víťaz: Malý Šariš

Hralo sa v Dulovej Vsi. Malý Šariš – Brezovička 2:1, góly: Marek Ambrózy, Peter Husár – Dominik Mišenčík. Zrodilo sa prekvapenie. Brezovička bola jasným favoritom, v nedeľňajšej ligovej „generálke“ deklasovala Žipov 5:0, čo však akoby hráčom skôr uškodilo. Vo finále to bolo úplne iné mužstvo.

Finále 2022, víťaz: Brezovička

Hralo sa v Kamenici. Brezovička – Žipov 4:0 (4:0), góly: Miroslav Kaleja 3 (jeden z pok. kopu), Samuel Nemergut. Po necelom roku sa obaja súperi stretli znova. Tentoraz na pohárovom „poli“. Tri minúty pred koncom prvého polčasu, keď M. Kaleja zavŕšil svoj hetrik, o víťazovi nikto nepochyboval.